Tarasovsky Bucha

В християнському світі розпочався Різдвяний піст 2019-2020

Переглядів: 219Коментарі: 0
Новини Тарасівського району
В християнському світі розпочався Різдвяний піст 2019-2020

Різдвяний піст готує душу й тіло вірян до зустрічі Різдва Христового. Останній багатоденний піст цього року починається 28 листопада. Триває він 40 днів, до 6 січня 2020 року включно.

Інша назва посту - Чотиридесятниця. Цей пост в народі називають Пилипівським, тому що напередодні – 27 листопада – відзначають день пам'яті святого апостола Пилипа.

Важливо пам'ятати, що головне завдання Різдвяного посту – очиститися духовно. У цей час головне не сваритися з рідними й близькими, позбавити себе гріховних думок і пристрастей.

Тому вважається, що провести пост у молитві набагато важливіше, ніж утримання від скоромної їжі.

Під час Різдвяного посту не можна злитися, лукавити, сваритися, засуджувати кого-небудь, займатися наклепами. Також у період з 28 листопада по 6 січня не можна грати весілля - заборонено вінчання, однак хрещення дітей проводиться незалежно від посту. Під забороною у Різдвяний піст і заняття сексом. Але будьте готові до того, що стриманість може привести до сварки, якщо хтось один у сім'ї - не вірянин.

В цілому Різдвяний піст вважається нестрогим. Згідно з церковним Уставом, у всі дні посту виключаються будь-які продукти тваринного походження – м'ясо, молоко і яйця. Рибу можна їсти по суботах і неділях, а також в церковні свята, якщо вони припадають на вівторок і четвер. Також не можна вживати алкоголь – тільки в деякі дні можна випити келих червоного вина.

Основу поста складають сирі, варені, тушковані, запечені, солоні страви. Дозволено готувати салати, є соління і консервовані овочі та фрукти, супи, запіканки, рагу, пироги, вареники. Не заборонено пити соки, морси, киселі і чай.

Пост має на увазі не тільки обмеження в їжі, але і певний внутрішній настрій, духовне очищення, інакше він перетвориться в дієту. За словами священиків, хворим людям дозволено поститися в тій мірі, в якій їм дозволяє лікар. Крім цього, послабити обмеження в їжі можна людям похилого віку, а також тим, хто займається важкою фізичною працею, перебуває в дорозі. Зазвичай, від посту звільняються вагітні жінки та малі діти.

Різдвяний піст 2019-2020 – харчування по днях

З 28 листопада по 19 грудня:

 • Понеділок: гаряча рослинна їжа без додавання рослинного масла;
 • Вівторок, четвер, субота, неділя: гаряча рослинна їжа з рослинним маслом, риба;
 • Середа, п'ятниця: сухоїдіння. У їжу вживається тільки "сира" їжа, яка не пройшла термічну обробку. Дозволяються овочі, фрукти, горіхи, гриби і мед;
 • На 4 грудня випадає свято Введення в храм Пресвятої Богородиці. На честь цієї події можна дозволити собі рибу і червоне вино в невеликій кількості.
 • У вихідні дні дозволяється вживати рибу та вино. Також це стосується і свят - Введення в Храм Пресвятої Богородиці 4 грудня, Андрія Первозванного 13 грудня, Миколи Чудотворця 19 грудня.

З 20 грудня по 1 січня:

 • Понеділок: гаряча рослинна їжа без олії;
 • Вівторок, четвер: гаряча рослинна їжа з рослинним маслом;
 • Середа, п'ятниця: сухоїдіння;
 • Субота: гаряча рослинна їжа з рослинним маслом, риба;
 • 1 січня, після настання Нового року, можна дозволити собі трохи вина.

З 2 по 6 січня:

 • Понеділок, середа і п'ятниця – сухоїдіння;
 • У вівторок і четвер – гаряча їжа без олії;
 • Всі вихідні дні – гаряча їжа з рослинним маслом.
 • У Різдвяний святвечір (6-го січня) потрібно дотримуватися особливо суворого посту. Не можна сідати за стіл до появи першої зірки.

Найбільш суворий пісний день припадає на Святвечір, 6 січня, тобто вечір напередодні Різдва. Цілий день віряни повинні утримуватися від їжі, поки на небі не з'явиться перша зірка. Після посту розговляються сочивом. Головною ознакою, чим кутя відрізняється від сочива, це те, що кутя «багата», ситна, смачна і є головним блюдом на Різдво. А сочиво їдять по щіпці або чайній ложці. Найвідоміше тлумачення куті має давньогрецькі корені від koukia або kukkia, що перекладається, як варене зерно. У «сочиво» закладено давньослов’янську основу, яка трактується, як «сік» або «сочитися».

На честь куті й сочива здавна дні перед Різдвом іменували святвечір або сочельник. Крім того, вони розрізняються консистенцією. Тому на око можна визначити, чим кутя відрізняється від сочива. Так, сочиво має напіврідку основу, а кутя — розсипчасту.

Кутя завжди була головним блюдом на Святвечір, вона стояла на чолі столу і нею насичувалися. А ось сочиво заведено їсти одну чайну ложку. Хоча обидва блюда вважаються пісними і не завжди розрізняються господинями. Кожна готує, ґрунтуючись на смакових перевагах сім’ї — рідку або густу.

В Україні заведено вважати правильною і традиційною стравою — сочиво, тобто напіврідку основу з пшениці з медом. Так, два блюда інтегруються в одне. Однак у рецепті сочива завжди є горіхи і мак, а пшеницю варять на воді. У кутю додають родзинки, курагу, мед. Також до куті окремо подають пісне молоко, виготовлене з маку і горіхів.

Також кожен інгредієнт різдвяної куті має певний символ:

Зерно є символом плідного і вічного життя, воскресіння та кругообігу днів. Тобто зерно в різдвяній куті символізує безсмертність або переродження душі.

Макове молоко з медом — це символ достатку і плодючості землі.

Мед окремо символізує солодкість і земні втіхи.

Мак і горіхи означають багатство та родючість.

Сухофрукти прирівнюють з насінням, яке перебуває всередині плоду — символ зародження життя.

Коментарі

Ваш коментар буде опубліковано після модерації

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.