Tarasovsky Bucha

Сьогодні виповнилось 101 рік почесному громадянину Бучі Борису Патону

Переглядів: 514Коментарі: 0
Новини Тарасівського району
Сьогодні виповнилось 101 рік почесному громадянину Бучі Борису Патону

Сьогодні 27 листопада виповнилося 101 рік Почесному громадянину Бучі, президенту Національної академії наук України, лауреату багатьох міжнародних та українських премій Борису Патону, знаному на увесь світ науковцю та винахіднику.

Звісно, в такий день видатний іменинник приймає поздоровлення звідусіль, а свій день академік розпочав, прийнявши привітання Бучанської громади та голови міської Ради.

Ми також щиро вітаємо Бориса Євгеновича зі 101-м Днем народження і приєднуємося до побажань міцного здоров'я та многая літа!

А чи багато ми насправді знаємо про українського вченого, Героя України, який народився ще на початку минулого сторіччя і пережив ІІ Світову та Вітчизняну війну? Тривалий час Борис Євгенович поєднував напружену наукову діяльність з державною на високих постах заступника Голови Верховної Ради СРСР і члена Президії Верховної Ради України. Як людина, вчений і громадянин Б.Є. Патон володіє неперевершеними якостями захоплювати в ім’я високої мети великі колективи вчених і організаторів науки, заражати їх невичерпним ентузіазмом, створювати сприятливу творчу обстановку. Він завжди швидко і своєчасно відгукується і на потреби своїх колег, і на потребі економіки, держави.

Його самовіддана подвижницька праця відзначена численними науковими і державними нагородами та преміями. Академік нагороджений Золотими медалями ім. М.В. Ломоносова і С.І. Вавілова, Золотою медаллю ім. Л. Лозанна Асоціації металургів Італії, Золотою медаллю ім. В.Г. Шухова Союзу інженерів і науково-технічних товариств Росії, Золотою медаллю Всесвітньої організації інтелектуальної власності, Срібною медаллю ім. Ейнштейна ЮНЕСКО.

За величезні заслуги Б.Є. Патон удостоєний Ленінської і Державної премій, високих звань двічі Героя Соціалістичної Праці і Героя України, чотирьох орденів Леніна, орденів Трудового Червоного Прапора, Дружби народів, князя Ярослава Мудрого V ступеня.

Борис Євгенович Патон — український науковець у галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, доктор технічних наук (1952); Президент НАН України (з 1962), перший нагороджений званням Герой України; директор Інституту електрозварювання імені Євгена Патона НАН України (з 1953); генеральний директор Міжгалузевого науково-технічного комплексу «Інститут електрозварювання імені Є. О. Патона» (з 1986); президент Міжнародної асоціації академій наук (з 1993); член Ради з питань науки та науково-технічної політики при Президентові України (з березня 1996); голова Комітету з Державної премії України в галузі науки і техніки (з грудня 1996); член Державної комісії з питань реформування, розвитку Збройних сил України, інших військових формувань, озброєння та військової техніки (з березня 2003); перший заступник голови Національної ради зі сталого розвитку України (з травня 2003). Член ЦК КПУ (1960–1991). Кандидат у члени ЦК КПРС (1961–1966). Член ЦК КПРС (1966–1991). Депутат Верховної Ради СРСР 6–11-го скликань, заступник голови Ради Союзу Верховної Ради СРСР. Народний депутат СРСР (1989–1991). Депутат Верховної Ради УРСР 5–11-го скликань. Член Президії Верховної Ради УРСР 6–9-го скликань.

Ще у далекому 1982-му році перед Науково-природничим музеєм у Києві науковцю було встановлено пам'ятник.

Вчений є автором понад 1000 публікацій, зокрема, 20 монографій; його особистий творчий доробок налічує понад 400 винаходів. Він - автор і співавтор понад 720 винаходів (отримав 500 іноземних патентів).

Наукові дослідження присвячені процесам автоматичного і напівавтоматичного зварювання під флюсом, розробці теоретичних основ створення автоматів і напівавтоматів для електродугового зварювання і зварювальних джерел живлення; умовам тривалого горіння дуги та її регулювання; проблемам управління зварювальними процесами, створення нових перспективних конструкцій і функціональних матеріалів майбутнього. Під його керівництвом створений принципово новий спосіб зварювання — електрошлаковий. Патон очолив дослідження із впровадження зварювальних джерел теплоти для підвищення якості металу, що виплавляється, на основі чого заснована нова галузь металургії — спецелектрометалургія (електрошлаковий, плазмово-дуговий та електронно-променевий переплави). Уперше почав і активізував дослідження в галузі використання зварювання і споріднених технологій у космосі, створення космічних конструкцій; визнаний лідер у цій сфері діяльності. Головний ініціатор створення унікальної технології зварювання живих тканин, що використовується в хірургії.

Борис Євгенович Патон є видатним вченим в галузі електрозварювання, металургії і технології металів. Саме він вперше запропонував технологію зварювання в космосі і зварювання живих тканин.

Згадуючи життєвий шлях Б.Є.Патона, ми зібрали цікаві висловлювання аксакала української науки.

Про життєве кредо

"Якби довелося прожити таке ж життя ще раз - швидше за все, зробив би все знову так само. Спочатку хотів стати першокласним майстром своєї справи. Пізніше хотілося, щоб наука в Україні розвивалася. Зараз ми намагаємося утримати її на плаву. Завжди керувався гаслом - треба залишатися оптимістом, незважаючи ні на що. Але з урахуванням нинішнього стану нашої науки, це буває складно ".

Про Другу світову війну

"Друга світова війна почалася в той день, коли я захищав дипломну роботу. Повертався додому під наліт бомбардувальників. Боявся, що ні вцілію. Але пощастило (Борис Патон навчався на відмінно, але не отримав червоний диплом через незадовільні оцінки з марксизму-ленінізму - ред.). В евакуації вчених Інституту електрозварювання влаштували на "Уралвагонзавод" в Нижньому Тагілі (він тоді робив танки Т-34 - ред.). Починали ми з трьох танків в день, а дійшли до 35 ", - розповідав Патон.

Про батька - конструктора моста Патона в Києві

Предки Бориса Патона відбуваються із Західної Європи і займалися кораблебудуванням. За словами самого вченого, його предки з Шотландії, або з Голландії. Прибули на запрошення Російської імперії і осіли тут. Серед них були генерали, контр-адмірали, прокурори, придворні радники і дипломати.

"Я дуже вдячний своїм батькам за їх суворість та непоблажливість. Батько був першим і головним моїм наставником. Він ніколи не змушував нас з братом займатися наукою. Але у нас завжди перед очима був його приклад. У нашій родині поколіннями дітям спуску не давали. Працювати повинні були все. Євген Оскарович не мав звички підвозити нас з братом на службовій машині. Робив це тільки в якихось виняткових випадках. Або якщо ми дійсно чогось такого значного досягли. Дружив з Микитою Хрущовим, і той запропонував назвати міст на честь нього. Батько не дожив до відкриття три місяці. У проекті закладалося десять тисяч машин на добу, а сьогодні їх по мосту проїжджає від вісімдесяти до ста тисяч ", - відзначає вчений.

"У нас в родині панувала дисципліна. В Інституті електрозварювання досі згадують, як Євген Оскарович щоранку зустрічав співробітників на сходинках біля входу з годинником в руках. Перевіряв, чи вчасно підлеглі приходять на роботу ".

Про роботу в Академії наук

Борис Патон розробив перший у світі прилад для обробки металу в умовах космосу за допомогою пучка променів. Він здатний різати, зварювати, паяти і наносити металеве покриття. Апарат "Вулкан" вперше випробували на космічному кораблі "Союз 6" в 1969 році. Також Патон виступав проти будівництва 3-го і 4-го енергоблоків ЧАЕС через сусідство з Києвом. Також розробив з колегами технологію зварювання живих тканин. Таких операцій, за твердженням вченого, провели вже більше 200 тисяч. Каже, що намагався весь час дати "фундаментальній" науці практичну спрямованість.

"Майже все моє життя - це робота. Постійно бути в курсі всіх подій і щодня працювати - це була необхідність того часу. Вона до цих пір актуальна. На цій посаді (глави НАНУ - ред.) недостатньо бути видатним вченим. Треба бути ще ефективним менеджером ", - підкреслює Патон.

"Кожен день встаю спозаранку і обмірковую план роботи, розставляю пріоритети. Намагаюся бути в курсі подій в нашій країні і в світі. Не можу сидіти без діла. Навіть якщо хочеться трохи відпочити. Вихідний день - це можливість побути трохи наодинці зі своїми думками. Головним моїм напрямком були дослідження з розробки технологій нероз'ємного з'єднання і обробки металів і неметалів. Ми з колегами розробили новий напрямок - спецелектрометалургії. Нам вдалося придумати способи лиття особливо чистих спеціальних сталей і сплавів. Маємо власні пропозиції щодо будівництва постійної станції на Місяці і готові надати їх нашим потенційним партнерам ", - відзначає вчений.

За словами Патона, перша За словами Патона, перша в СРСР штучна ядерна реакція була проведена в Харківському фізтеху на ядрі атома літію.

"Далі - отримання" важкої води ", перший український радіолокатор. Дослідження нервових клітин, теорія неорганічного походження нафти і газу. Звичайно, перша в континентальній Європі ЕОМ. Наші ядерники в останні роки активно працюють над продовженням терміну безпечної експлуатації українських АЕС на 20 років і більше ", - розповів Патон в інтерв'ю українським ЗМІ.

Про суспільство

"Проблема нашого суспільства в тому, що багато людей психологічно незрілі. Зараз багато хто скаржиться на погане життя, на несприятливі умови. І мало хто нарікає на себе. Просто сидіти і жаліти - це не дуже продуктивно. Якщо можеш виправити, спокутувати те, що пропустив, - так роби! У більшості випадків не буває пізно. А не можеш зробити - змирися і живи далі, не гризи себе. Самоїдство ще нікого щасливим не зробило ", - наголошує Борис Патон.

Про державну політику в сфері науки

У листопаді 1998 року Борис Патон став першим Героєм України. Нагороду заснував Президент країни Леонід Кучма. При Президентові Вікторі Ющенку був членом РНБО України. Є президентом Міжнародної асоціації академій наук, членом опікунської ради Міжнародного фонду ядерної безпеки, почесним членом Британського інституту зварювання. Був нагороджений низкою почесних звань і нагород.

"У держави немає розуміння, навіщо Україні наука і які пріоритетні напрямки треба розвивати. Немає головного - державної стратегії в науковій сфері. Гроші є, немає політичної волі ", - розповів Патон.

"Бувають випадки, коли іноземні колеги, з розумінням відносяться до наших проблем, безоплатно направляють нам обладнання. Але перетнути наш кордон цьому обладнанню вкрай складно через розмитнення ", - зазначив учений.

За його словами, відповідні умови для розвитку науки має створювати держава.

"Завдання держави - створити таке законодавче поле, в якому підприємець, який бажає взаємовигідно співпрацювати з науковцями, не боявся б за свій капітал і свою власність і сміливо вкладав кошти. Це повинно бути правилом: якщо ти розумний, то неодмінно повинен бути заможним ", - вважає президент Академії наук.

"Інакше люди будуть шукати кращої долі в інших місцях. Особливим попитом у світі користуються наші фахівці в галузі фізико-математичних, технічних наук і наук про життя ", - зазначає Патон.

За матеріалами Вікіпедії, газет "Сегодня" і "Дзеркало тижня".

Коментарі

Ваш коментар буде опубліковано після модерації

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.