Tarasovsky Bucha

Сьогодні в Ірпені вшанували пам’ять Героїв Крут

Переглядів: 215Коментарі: 0
Новини регіону
Сьогодні в Ірпені вшанували пам’ять Героїв Крут

На честь вшанування пам’яті Героїв Крут в Центральній міській бібліотеці Ірпеня для школярів та студентів нашого регіону влаштували «Годину пам’яті» про подвиг українських юнаків.

На захід завітали представники відділу культури та управління освіти і науки міської адміністрації, діячі культури, студенти та учні старших класів школи №1 міста Ірпінь. В ході культурно-просвітницького заходу учасникам було продемонстровано 2 фільми про події січня 1918 року, які визначили історичний напрямок розвитку нашої держави.

Відтак, сьогодні українці вже 102-й рік поспіль згадують подвиг студентів, які незважаючи на смертельну небезпеку, відстоювали українську незалежність.

Згадаємо про трагічний бій під Крутами і ми. Згідно з історичними джерелами бій відбувся 16 (29 за н. с.) або 17 (30 за н.с.) січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина. Одночасно з ним у Києві розпочалося третє більшовицьке повстання, яке змусило у вирішальний момент розвернути підкріплення, направлене на цей напрямок, на його придушення.

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

У бою під Крутами оборонці української державності виконали наказ командування і зупинили стрімкий наступ ворога. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Сучасників особливо вразило поховання 27 сильних в повному розквіті сил юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».

2006 року на місці бою під Крутами встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну монету номіналом 2 гривні.

Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну. Уже в березні 1918 року, після підписання Берестейського миру, за німецької окупації України та з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій Могилі в Києві. Тіла загиблих вояків-студентів було перевезено до місця, де відбулася громадська жалоба і поховання. На церемонії виступив Михайло Грушевський, який назвав цей учинок київської молоді героїчним.

Коментарі

Ваш коментар буде опубліковано після модерації

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.